вівторок, 6 січня 2015 р.

Psychology and bribery або як психологія допоможе побороти хабарництво

     Все більше повстає питання як побороти корупцію? Ніби це якась конкретна особа, яка присвоює активи користуючись своєю позицією. Проте це просто загальноприйнята норма брати чи не брати, давати чи не давати, і саме зміна цієї норми має стояти на першому місті. 
    В Україні повстав проект Рух «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» і на це мабуть має вплив Революція Гідності в 2014 році. Цей проект є хорошим прикладом того, як системно потрібно боротись із соціальними проблемами.

Цей портал дає можливість:
- написати рапорт про хабар
- самому задекларувати собі в соціальних сітях, використавши шаблон декларації про відмову давати хабар
- внести внесок на розвиток порталу
І оскільки даний проект тільки на почаковому етапі, то результати будуть відомі пізніше.
    Варто відзначити антикорупційниій проект УКР.АВ, що тільки на основі волонтерів юристів відбувається контроль суспільних коштів. Основний плюс цього проекту - форсування дій правоохоронних органів, виконуючи аналітично розслідовальну роботу.
    Іншим приклад в Індії - ipaidabribe.comЯк твердять самі ініціатори порталу, індійцям не притаманна така риса, як підкуп і вона з часом неодмінно зміниться. Порівнявши темпи розвитку аграрної країни, що тепер як і Китай стає міцно на ноги в світовому торговому бізнесі - їм це удається.
Що цікаво:
- від самого заснування загальна кількість рапортів про хабар уже досягнула - 34 тис.
- теж велика кількість борці проти хабаря - bribefighters - 2613
- дає можливість аналітично прослідкувати, в яких регіонах найбільше схильні держслужбовці до взяток
Два проекти основані на тому, щоб шляхом переміни в поведінці, вплинути на рішення людей і відмові від шляху підкупу, чи це буде оплата за оцінку, чи похід до лікаря.

Висновки:
- системні проблеми можна тільки системно виправити
- потрібні нові проектанти майбутнього

Для допитливих в даній тематиці рекомендую проект відомого вченого і соціального психолога Філіпо Зімбардо (автор Стенфордського експерименту, honoris causa університету SWPSHero Imagination Project. Основою проекту є донесення кожному індивідуму, що у кожного з нас є герой, який має силу змінити безліч соціальних проблем. Доктор Зімбардо добре знає, що змушує людей ставати на сторону темноти і пропонує шлях, як не спокуситись і стати справжнім героєм в боротьбі із злом. 
Той самий хабар і є частиною зла (6).

Для молоді, яка планує навчатись за кордоном, я рекомендую прочитати наступний результат дослідження (WRD) і розпочати із себе будучи хорошим дипломатом своєї країни, незважаючи на негативні соціальні норми у своїй країні.


Досить цікавим ресурсом, який більше всього допомагає моніторити загальну ситуації нелагальниого використання природніх ресурсів є українська ініціатива  www.ecomap.org
 І знов проект який допомагає встановити порядок при паруванні в невстановленних місцях. І теж на цей раз нові технології в допомозі - www.badparking.in.ua
Більше зможе розказати портал про публічне засудження корупції  Unmask the corrupt
Джерела:
1. World Development Report 2015. Mind, Society and Behavoir. International Bank for Reconstruction and Development
2. Richard H.Thaler Cass R.Sunstein. Nudge Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness
3. web - heroicimagination.org
4. web - www.ipaidabribe.com 
5. web - www.nihabarnyctvu.org.ua
6. Dr. Philip Zimbardo. The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil

Немає коментарів:

Дописати коментар